Istorie Decembrie 7, 2014

Biserică a fost în satul Corlăteni înainte de desființarea satului. În 1772 sunt menționați doi slujitori ai bisericii, iar în 1774 sunt menționați popa Miron și popa Vasile.

În anul 1864, în perioada desfășurării lucrărilor de împroprietărire a clăcașilor, sunt menționați, pe rând, la Corlăteni preotul Dumitru Gagos și apoi preotul Dumitru Jijie. Este greu de crezut că aceștia să fie menționați între locuitorii satului, să beneficieze de prevederile Legii rurale primind

în folosință opt fălci și să nu fi existat în sat locaș de biserică. Un locaș de biserică, construcție din bârne de lemn, tencuită și „pardosită cu scânduri în afară” s-a construit în 1875-1876, prin strădaniile preotului I. Rădășanu, cu contribuția enoriașilor. Acestui locaș i s-au făcut reparații și adaosuri de către preotul Gh. Romanescu, paroh și în 1894. În 1902 era paroh preotul Anastasie Agapie, venit de la Hilișău-Vârnav, urmat de preotul A. Botezatu, hirotonit la 2 noiembrie 1905 și care era paroh la Corlăteni și în 1930, apoi preoții: Ciomârtan Gheorghe, Filip Gheorghe, Otta Petru, Rusu Gheorghe, Horga Daniel, Ilie Marius, care a construit în perioada 1986-1988, actuala biserică, Berbece Constantin, din 1992.

Biserica construită în 1873-1876, de către preotul V. Leonescu de la Dimăcheni, după reparații succesive, a fost înlocuită de biserica construită în perioada 1986-1988, construcție din cărămidă pe temelii de beton, prin strădaniile preotului Ilie Marius cu ajutorul credincioșilor și al Mitropoliei Moldovei și Sucevei.

Această biserică s-a sfințit la 29 august 1988 de către P.S. Pimen, atunci episcop vicar al Mitropoliei Moldovei, astăzi arhiepiscop al Sucevei și Rădăuților. Tot atunci a fost hirotonit ca preot paroh al Parohiei Corlăteni tânărul Horga Daniel.

În biserica construită în 1875-1876, icoanele împărătești din catapeteasmă erau din biserica desființată din satul Șendriceni-Gherghel, iar un clopot donat de familia Haret, care stăpânea moșia satului Vlădeni, purta data 1872.